Dátum: 24.11.2010

Vložil: Branislav

Titulok: Statny fond rozvoja byvania - Babin, fondy EU, vizia, dlhy.

Peto co sa tyka SFRB (pozicka na byvanie za vyhodnych urokovych podmienok od statu) je to super vec pre mesta a primestske obce (vysoky dopyt po byvani, vysoke trhove ceny bytov, vysoke najomne), ale neviem si to ja osobne predstavit v obci Babin. A napisem ti preco (osobny nazor): budes starosta, musis mat spracovany projekt na bytovku (to nebude zadarmo), musis ziskat pozicku zo SFRB (viem podla tvojich prispevkoch ty to vylobujes :-) ) a postavit bytovku. NO A KTO BUDE PLATIT TEN UVER? Su dve moznosti ako to urobit, bud to bude obec ale to si neviem predstavit, kde na to zoberie pri vsetkom co si tu nasluboval obcanom cize tato moznost realne odpada a bol by to aj nestandartny postup alebo druha moznost, standardny postup pri SFRB: budu tuto pozicku platit buduci najomnici bytovky a tu vidim tiez velky problem. Vedia ti mladi ludia, ze ak tam budu chciet byvat za takejto moznosti, budu musiet splnat podmienky, ktore ma nastaveny SFRB, t.j. preukazat prijem, ktory nesmie byt nizky, ani nie vysoky? Vedia tito mladi ludia co tam budu chciet byvat, ze tieto byty si nebudu moct odkupit do osobneho vlastnictva az kym nesplatia tuto pozicku-uver (25-30 rokov ak chceme aby splatka nebola vysoka)? Cize tito ludia budu platit a budu moct byt vlastnikmi nehnutelnosti az ked to zaplatia a ja si neviem predstavit niekoho mladeho z Babina ako chce byvat za takychto podmienok v tom byte. Vo velkych mestach je to super vec a vyhodne (velky dopyt po bytoch-vysoke ceny bytov, najmu a pod.), mladi ludia tam maju moznosti co sa tyka prace a tym padom vedia ze sa mozu usadit na dlhsie obdobie a teda aj splacat cez navyseny najom pozicku za takto prideleny byt. Takze, ludom treba vzdy povedat nielen A ale aj to B, ako konkretne to chcem realizovat. Kto z mladych v Babine, co splna podmienky SFRB na uver by chcel byvat v bytovke (platit vyssi najom a v byte ktory vlastne nebude ani jeho po velmi dlhu dobu), ked by mohol o tento uver poziadat SAM na vystavbu maleho domu? Je to ale moj OSOBNY NAZOR na aplikaciu SFRB v obci akou je Babin.

Peto, vsade pises, ze obec odkupi pozemky, ze obec poskytne veci bezplatne (nikdy nie je nic bezplatne, kedze vsetko ide z obecnej pokladne teda z penazi obcanov), ze obec (ihrisko, cesty, kulturu, podujatia.....) KDE NA TOTO VSETKO CHCES VZIAT PENIAZE? Ano vidim na kazdej strane slovo fondy EU a lobing..................... ale to len potvrdzuje moje slova, ze obec na toto vsetko mat peniaze nebude, kedze nemas schvaleny ziadny konkretny projekt a nikto ti to ani nemoze zarucit ze podane projekty obce budu aj zaroven uspesne v hodnotiacom procese a v konkurencii ostatnych ziadatelov. Podla tvojich prispevkov ohladne fondom mam taky nazor, ze Peto TY FONDOM EU naozaj nehnevaj sa VOBEC NEROZUMIES!!!!! (moj nazor na zaklade toho co si tu popisal k fondom EU) A co je najhorsie tvoja vizia (Babin Inak) stoji a pada prave na tych FONDOCH EU a LOBINGU, politickej prislusnosti (na kazdej strane tvojho programu to skoro spominas tieto slova) a z toho mam velku obavu. A najviac si ma POBAVIL tym, ze chces zapojit poslancov do implementacie projektu (chces ich cez to odmenovat, ze ich zapojis do projektov), PRE PANA JANA, toto si naozaj chces nechat na svoje triko? Implementacia projektu (hlavne ak si na refundaciu musim poziciat) nie je jednoducha zalezitost a neviem si predstavit ako daky poslanec pride domov z prace (nedaj boze ak bude pracovat na tyzdnovkach a pod.) a bude este aj implementovat aktivity projektu :-) tak aby bol projekt uspesne zrealizovany. Kolko je tych poslancov u vas volenych? To kolko projektov chces s nimi zrealizovat? Vsetkych ich das do jedneho projektu? Alebo ako si to predstavujes?

Inak na SLOVENSKU je 2920 obci z toho 2832 bude tvojim konkurentom pri ziskavani financii zo strukturalnych fondov EU (88 obci spada pod Bratislavu a okolie a tam ma svoj vlastny program EU fondov), preto sa na to vsetko nepozries REALNYMI OCAMI, a to som napisal, len obce, dalej su tu institucie, neziskove organizacie, mikroregiony, zdruzenia (klastre) a podobne.

TIEZ by bolo dobre zverejnit DLH OBCE na OBYVATELA teraz v roku 2010, aby si to ludia mohli porovnat v roku 2014. Aby vedeli, ze ak nahodou bude obec zadlzena, ci to stalo naozaj za to alebo nie. Lebo ak ches SPLNIT vsetko co mas v programe (a fondy nahodou NEVYLOBUJES :-) a mat obec nebude) tak rok 2014 to bude ZAUJIMAVE CISLO.

K fondom EU som sa vyjadroval ako clovek, ktory s nimi realne pracuje viac ako 10 ROKOV (ako som ti nizsie pisal 18.11.2010), preto sa nevyjadrujem k inym temam tvojej VIZIE, len k tomu comu naozaj aspon z casti rozumiem (pisem z casti, lebo ani ja si netrufam povedat, ze ovladam vsetky Operacne programy do detailu). A chcel som ti uprimne PORADIT (zrealnit tvoje vizie, kde sa odvolavas na fondy EU) ale podla tvojich reakcii som sa len uistil, ze ty fondom EU na Slovensku prepac podla mna NEROZUMIES (od podania ziadosti, hodnotiace procesy, implementacia ty mas uplne ine myslenie, ty tam vidis len LOBING a politicku prislusnost). Cize naozaj treba zrealnit tieto vizie odvolavajuce sa na fondy EU. Ved ani v krajskych mestach nemaju takyto odvazny plan kandidati na primatorov, kde vsade budu podavat projekt ako mas ty pre obec Babin.

No a k tym reciam o lobingu a POLITICKEJ prislusnosti: pozri sa ako to moze vyzerat v takej velkej a zaujimavej obci akou je TERCHOVA (tvoj konkurent pri podavni projektov), kde kandidat na starostu obce, V.V. je podporovany SDKÚ-DS, SNS, Smer-SD, ĽS-HZDS, KDH. Takze tu nevadi asi nikomu z SDKU-DS ani KDH ze idu spolu so "zlodejmi ci ako ich to volas"? Ci Terchova to nie je na Slovensku :-) :-) :-) Takto sa robi regionalna politika, tento kandidat je momentalne starostom obce, na mago toho. A nezabudni na to, ze Zilinsky samospravny kraj su ludia z ineho politickeho spektra (SMER-SD a SNS) a tam su hlavne peniaze z fondov EU pre obec akou je BABIN (Cezhranicna spolupraca, ROP, mikroprojekty PL-SK, CZ-SK).

Tvoje VIZIE MAM VYTLACENE a tesim sa na konfrontaciu pocas tvojho funkcneho obdobia (teda ak ta zvolia). Prajem ti vela stastia, lebo vizie mas naozaj fajn, no neviem ci zrealizovatelne. A dufam, ze sa obec Babin nedostane do nutenej spravy v nasledujucich rokoch :-) :-)

OSOBNE som tiez PROTI VRTULAM NA ORAVE a pre mna v krasnom prostredi okolia obce Babin.

Pridať nový príspevok