Udalosti, ktoré zmenili svet v roku 2010

02.01.2011 10:29

 

Udalosti, ktoré zmenili svet v roku 2010

Redakcia SME vybrala desiatku najdôležitejších udalostí vo svete za rok 2010. Pozrite si unikátne ukážky sily prírody, kľúčové rozhodnutia politikov aj čaro silných ľudských príbehov.

Poliaci si prežili druhú Katyň

Trvalo sedemdesiat rokov, než ruské politické špičky otvorene priznali, že masaker viac ako 22-tisíc poľských dôstojníkov v Katyni nemajú na svedomí nacisti, ale sovietska tajná služba NKVD s požehnaním sovietskeho diktátora Stalina.

V apríli si ruský premiér Vladimir Putin prvýkrát prišiel oficiálne uctiť Stalinove obete a nad masovým hrobom si podal ruku s poľským premiérom Donaldom Tuskom. Historické gesto.

O tri dni nato sa k tisíckam obetí z druhej svetovej vojny pridalo 96 osobností poľskej elity. Na ceste do Katyne zahynul poľský prezident Lech Kaczyński s manželkou a 94 Poliakmi, ktorí ho sprevádzali. Boli medzi nimi aj príbuzní obetí z roku 1940. Tragédia, ktorá poznamenala Poľsko i okolitý svet na celý rok. Médiá písali o „prekliatí menom Katyň".Čítajte viac:https://www.sme.sk/c/5702109/udalosti-ktore-zmenili-svet-v-roku-2010.html#ixzz19rurefSs